Nájemní bydlení

Nájemní bydlení se během posledních let stalo mnohem rozšířenějším způsobem bydlení a ukazuje se, že i Češi, tolik zvyklí na osobní vlastnictví, se budou muset mnohem častěji rozhodnout pro bydlení v podnájmu. Jenže ceny nájemního bydlení se velmi rychle šplhají výš a výš. Jak to tedy s nájmy je a o jaké byty je největší zájem? Zvýšení inflace a menší dostupnost vlastnického bydlení způsobují mnohem větší zájem o nájemní bydlení než kdy dříve, zároveň ale nájemní bydlení výrazně zdražuje – a to jak výše samotného nájemného, tak i náklady na bydlení (zejména energie). Pro některé skupiny je však nájemní bydlení v podstatě jedinou možností bydlení, a tak jim nezbývá nic jiného, než se s narůstajícími výdaji smířit nebo omezit svůj životní standard.

Jaké jsou výhody a nevýhody nájemního bydlení?

Mezi hlavní výhody nájemního bydlení patří flexibilita, kterou ocení zvláště mladí lidé, kteří nemají rodinu a mají v plánu měnit bydlení podle aktuálního zaměstnání, navíc většinou nedosáhnou na hypotéku. Výhodou mohou být také poměrně malé pořizovací náklady. Oproti tomu hlavní nevýhodou je riziko navyšování nájmu (dlouhodobé nájemní smlouvy mívají tzv. inflační doložku) a nejistota způsobená možností vypovězení smlouvy, nejistotu navíc způsobují i nájemní smlouvy, které jsou pouze na rok. Zároveň nemáte vlastnická práva, nemůžete provádět větší úpravy a jste závislí na majiteli. Kdy tedy koupit a kdy pronajmout? Pokud někdo potřebuje pořídit například rodinný dům nebo velký byt pro rodinu, dává smysl ho koupit, protože v období třeba 15 let bude jeho cena téměř 100% vyšší. Pokud ale někdo potřebuje byt 1+kk nebo 2+kk, ale do budoucna plánuje rodinu a byt bude chtít zase prodat, nevyplatí se momentálně byt pořizovat na hypotéku a je lepší nájem.

Kdo má o pronájmy největší zájem a kde?

Největší zájem je o částečně zařízené byty o dispozici 2+kk, a to zejména v centru a širším centru. Nájemci díky tomu nemusí mít tak vysoké náklady na zařízení, navíc menší byty jsou cenově dostupnější. Koresponduje to zároveň s tím, že největší zájem o pronájmy mají mladí lidé, zejména mladé páry, kterým právě tato dispozice plně vyhovuje.

O jaké byty je největší zájem?

Už jsem zmiňovala preference ohledně dispozic a lokality pronajímaných bytů, klíčový je ale i jejich stav. S kolegy se shodujeme, že standardem jsou rekonstruované byty. Majitelé tak činí především kvůli tomu, že cena nájemného pak může být vyšší. Někdy se však stává, že menší úpravy dělá pronajímatel a nájemce mu náklady následně odečte z nájmu. Záleží také na tom, komu chcete byt pronajmout, a pokud se pronajímá například studentům, kde je klíčová především cena, pronajímají se i nezrekonstruované byty. Občas se také pronajímají například rodinné  domy, zájem o ně mají rodiny s dětmi, které si v dobré lokalitě nemohou koupi dovolit.

Jsou ceny nájemního bydlení únosné?

Narůst od roku 2019 je obrovský, ceny jsou dnes výrazně výše než před pandemií. Období covidu bylo znatelné snížením cen, pak přišel mírný nárůst a se začátkem přílivu lidí z Ukrajiny vyskočily ceny rapidně nahoru. Navíc restrikcemi na hypotéky a zvýšením úrokové sazby došlo k tomu, že měsíční výdaje na hypotéku jsou výrazně větší než výdaje na nájem. Pro představu, u bytu 2+kk v novostavbě (nebo 3+kk v paneláku), který si pronajmete za 18 000 Kč nebo koupíte za 7 000 000 Kč a vezmete si hypotéku ve výši 5 600 000 Kč je splátka 33 500 Kč (30 let, 6 % p.a.). A splátku tvoří především úrok ve výši zhruba 26 000 Kč měsíčně během prvních 5 let. Navíc utíkají úroky z vlastních zdrojů (1 400 000 Kč), které byste mohli ponechat v bance a měsíčně by vydělaly cca 4600 Kč (4 % p.a.). Přicházíte tedy na úrocích o 30 600 Kč měsíčně. A Rozdíl ve výdajích je 18 000 Kč v nájmu nebo 33 500 Kč splátka hypotéky. A to nepočítáme zálohy na služby, které bývají okolo 5000 Kč. Zájemci o nájem se mnohem častěji ptají na snížení ceny, především kvůli rostoucím cenám energií. Přesto jsou ceny nájemného pro zájemce ještě únosné, jelikož poptávka stále výrazně převyšuje nabídku.

2205_C21_infografika_najmy

Jaká je budoucnost nájemního bydlení?

Makléři se shodují, že v budoucnu se poptávka po nájemním bydlení ještě zvýší. V nejbližších letech bude dramaticky růst poptávka, protože hypotéky budou málo dostupné, kvůli restrikcím i kvůli vysokým sazbám. Se současným trhem a cenami, jaké na něm panují, se to přiklání spíše k tomu, že lidé si nebudou moci dovolit vlastní bydlení. Tím pádem očekávám u nájemního bydlení znatelný narůst. Odhadovat lze však vždy jen na několik měsíců dopředu a těžko říct, jak se situace vyvine.

Sdílejte tento příspěvek

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart