Dodatečná legalizace staveb

Prodej tohoto domu byl od začátku trochu oříšek. Sešlo se několik komplikací, proto byl prodej zdlouhavý a náročný. Navíc spolu majitelé domu navzájem vůbec nekomunikovali a byly mezi nimi velmi napjaté vztahy, které vygradovaly podáním žaloby na majetkové vyrovnání, která byla zapsána na listu vlastnictví, vedeném na katastrálním úřadu. Jen samotný tento fakt ztěžoval prodej, jelikož banka neposkytne hypotéku na nemovitost s takovouto zástavou.

Další komplikací, která znemožňovala schválení hypotéky, byla výstavba podkroví bez stavebního povolení a část užívané zastavěné plochy, která zasahovala do pozemku sousedů. Majitelé však na prodej spěchali a navíc chtěli dům prodat za maximální tržní cenu i přes tyto závady. Vzala jsem to jako výzvu a nemovitost prodávala za souběhu vyřizování odkupu pozemku od sousedů a legalizace podkroví. Oba majitele navíc zastupovali právníci.

První vážní zájemci od koupě nakonec odstoupili. Obchod byl pro ně riskantní, spěchali a našli si nakonec jiný domeček. Sám život to ale vyřešil nejlépe. O dům projevil vážný zájem mladý pár čekající rodinu. Již na prohlídce se pro něj rozhodli i přes „závady“, které dům měl a byli ochotni posečkat, než bude technický stav domu korespondovat se zápisem na katastru.  

Byl to náročný proces, kdy jsem zajišťovala zaměření pozemku a nemovitosti, vklady na katastr, vypracování pasportu nemovitosti, spolupracovala se stavebním úřadem, vykomunikovala a zajistila odkup pozemku od sousedů a vše konzultovala s oběma stranami a také s právníky prodávajících a právníkem zastupujícím naši kancelář. Vše na sebe muselo navazovat tak, aby banka mohla schválit hypoteční úvěr, kterým kupující financovali koupi domu. Schválení úvěru bylo podmíněno jak zápisem skutečného stavu nemovitosti na katastru, tak vymazáním žaloby z katastru, které zase bylo podmíněno podpisem kupní smlouvy.

Společným úsilím, za neustálé komunikace se všemi zúčastněnými, ale také díky trpělivosti a důvěře kupujících vše dobře dopadlo, vklad na změnu majitele na katastru byl proveden a dům byl předán novým majitelům, kteří v něm našli nový domov nejenom pro sebe, ale také pro svého chlapečka, který se jim mezitím narodil.

Nebojte se složitostí při prodeji. Každý problém má řešení a realitní makléř vám díky svému nadhledu a zkušenostem prodá dům bez starostí, stresu a ušetří vám čas, který si nikde nekoupíte. Pokud Vás trápí podobné otázky, ozvěte se, můžeme se sejít a nezávazně vaši situaci probrat. Každá nemovitost a každý klient si individuální přístup zaslouží.

Sdílejte tento příspěvek

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart