Realitní trendy roku 2019 – malé rodinné domy za městem, dřevostavby i kompletní rekonstrukce

Realitní trendy roku 2019 – malé rodinné domy za městem, dřevostavby i kompletní rekonstrukce

Suburbanizaceje v Česku jedním z největších trendů současnosti. Zejména mladé rodiny s dětmi čím dál častěji volí variantu vlastního domu za městem spíše než drahý a těžko dostupný byt v centru. Rostoucí poptávka po pozemcích a rodinných domech v okrajových částech ale tlačí i jejich ceny výrazně nahoru. Přesto se domy s cenou do deseti milionů prodají téměř okamžitě.

Ceny nemovitostí a pozemků uvnitř větších měst se v posledních měsících vyšplhaly na extrémní částky. Narůstá tak trend vyhledávání rodinných domů či pozemků na jejich okraji a v blízkém okolí. Například v Plzeňském kraji je zájem hlavně o pozemky do deseti až patnácti kilometrů od Plzně, z Prahy lidé často míří například do okresu Praha-východ. Jak uvádějí realitní makléři společnosti Century 21 napříč republikou, rozhodujícím faktorem při volbě lokality je dopravní dostupnost do přirozených center měst, a to především příměstské vlakové spojení.

Pro stavbu domu si lidé mnohem častěji vybírají i pozemky výrazně menší, než tomu bylo například před deseti lety, kdy zájemci poptávali především parcely větší než dva tisíce metrů čtverečních. „Nejžádanější jsou v současné době pozemky pravidelného obdélníkového tvaru do tisíce metrů čtverečních. Zájem je především o zasíťované pozemky, tedy s vybudovanými přípojkami na elektřinu, plyn, kanalizaci a vodu, respektive pozemky, které jsou v dosahu napojení. O pozemky bez možnosti napojení na sítě je minimální zájem,“ říká Ing. Jiří Kubát z realitní sítě CENTURY 21. I přes to se však prodávají. „Nezasíťované pozemky s větší výměrou, kolem pěti tisíc metrů čtverečních, vyhledávají hlavně menší developerské skupiny, které na rozdělených parcelách realizují stavby a prodávají potom ‚finální produkt‘  – tedy hotový dům s pozemkem,“ doplňuje Mgr. Michal Marek majitel kanceláře CENTURY 21 West.

Ceny nejlepších pozemků mimo města (tedy s dopravní infrastrukturou, občanskou vybaveností a s možností napojení na sítě) ale rostoucí poptávka taktéž zvedá. V některých krajích se za posledních pět let cena za metr dokonce zdvojnásobila. Poněvadž jsou největší skupinou zájemců o pozemky mladé rodiny s dětmi bez velké hotovosti, financují jejich nákup nejčastěji pomocí hypotéky.

Cenový růst však nepostihuje pouze pozemky, ale také již stojící rodinné domy. V příštích několika měsících se navíc nečeká výrazná změna a ceny dál porostou. „Hodně záleží zejména na stáří nemovitosti. Zatímco starší domy budou spíše stagnovat či klesat na ceně, domy s vyspělou moderní technologií, které se začaly stavět zhruba před patnácti lety, se mohou prodávat za ceny výrazně vyšší. Mezi těmito kategoriemi nemovitostí tak můžeme v budoucnu očekávat opravdu skokové rozdíly,“ vysvětluje Ing. Jiří Kubát z kanceláře CENTURY 21 Realitas Central.

Požadavky zájemců na hotové rodinné domy se ale velmi různí, nicméně lze vysledovat několik základních trendů. „Starší lidé vyhledávají zejména typ domu bungalov, tedy bez schodů do patra. Mladé rodiny naopak hledají spíše domy patrové, kde v přízemí mají obývací část a v patře spací část. Dále pak zájemci požadují buď domy plně funkční bez dalších investic, nebo naopak dům před rekonstrukcí, kde si mohou zapracovat vlastní design interiéru,“ popisuje Marek Čihák majitel kanceláře CENTURY 21 Harmony v Říčanech u Prahy.

Kromě klasických zděných domů vzrůstá také obliba moderních dřevostaveb, což částečně souvisí i s narůstajícím zájmem o rekreační nemovitosti s možností trvalého bydlení. „Je to dáno jednak nižší cenou těchto nemovitostí, ale souvisí to i se změnou životního stylu. Časté přání klientů je totiž bydlet v klidu a v dosahu přírody, zároveň ale v dobré dojezdové vzdálenosti do center měst. Zájemci jsou pak zejména lidé středního věku bez nutnosti každodenního dojíždění,“ uvádí Ing. Lenka Kolenovićová, majitelka kanceláře C21 Reality Kolenović.

____________________________

1 Rozvoj příměstských oblastí

Zdroj: https://www.century21.cz/clanek/realitni-trendy-roku-2019-male-rodinne-domy-za-mestem-drevostavby-i-kompletni-rekonstrukce-19062802

Sdílejte tento příspěvek

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart