Kulový blesk, aneb jak prodat svou nemovitost a zároveň koupit novou?

Čím začít, když si chci pořídit nové bydlení? Mám nejdříve prodat svůj byt a poté hledat ten vysněný? Kde budu bydlet, než nový byt koupím? Nebo snad nejdříve koupit …, jenomže na mém bytě mám nesplacenou hypotéku, takže novou mi nedají. Nebo zároveň prodávat a kupovat?

Tyto úvahy provází většinu z těch, co tuhle změnu plánují.

Popíšu vám průběh zmíněných možností a můžete si vybrat tu svou.

1. Nejdříve koupím a pak prodám

Ideální varianta, která umožňuje v klidu a bez stresu najít potřebný byt, či dům. Následný prodej pak není uspěchaný a je možnost jej prodat za co nejvyšší cenu. Tuto možnost má ale málokdo, protože vyžaduje mít peníze v hotovosti, nebo si vyřídit hypoteční úvěr s krátkou fixací s možností mimořádného splacení úvěru, který se splatí po prodeji původní nemovitosti. Stává se však, že klienti, kteří v takovéto situaci nejsou, začnou předem prozkoumávat trh s byty, do některého se zamilují, uhradí rezervaci a teprve poté začnou prodávat. A může nastat problém. Cena, kterou si představovali za prodej svého bytu, může být nereálná a také je tlačí čas, aby do termínu uhradili kupní cenu. Byt pak musí prodat rychle, a to vede ke zbytečnému snižování ceny nemovitosti.

2. Nejdříve prodám a pak koupím

Výhodná varianta ve smyslu toho, že prodávající na prodej nespěchá a může si počkat na kupujícího, který bude souhlasit s podmínkou, že bude moci v bytě setrvat do doby, než si koupí jiný byt, nebo do dohodnutého termínu. V tomto případě platí prodávající kupujícím klasický tržní nájem. Pokud vyprší dohodnutý termín a koupě bytu není zrealizovaná, prodávající se stěhují dle možností k rodině, či do nájmu, než pořídí vlastní bydlení. Dvojí stěhování je sice nepříjemné, ale možnost koupit byt svých snů, namísto pořízení bydlení za každou cenu, za to stojí.

3. Současně prodávat a kupovat

Tato varianta je nejnáročnější na koordinaci všech úkonů od uzavírání smluv, skládání kupních cen do úschov, vkladů na katastr, výplat a předání nemovitostí. S opatrností je potřeba přistupovat k podpisu rezervační smlouvy, a to nejlépe v době, kdy je minimálně podepsaná kupní smlouva na prodávající byt.

Z přehledu, ale především z mé praxe, mám zkušenosti, že nejlepší varianta je nejdříve nemovitost prodat a poté koupit. A to z těchto důvodů.

  • Prodáte nejvýhodnější nabídce
  • Víte s jakou finanční částkou můžete při koupi disponovat
  • Při koupi nemovitosti máte tzv. Eso v rukávu, máte hotovost a můžete si vyjednat lepší finanční podmínky

Než se však rozhodnete pro tak náročný krok, nechte si vypracovat odhad vaší nemovitosti, pokud ji máte zatíženou hypotékou, zjistěte si podmínky a termín splacení úvěru, zvažte své finanční možnosti a možnosti krátkodobého bydlení.

Pokud jste v obdobné situaci a zvažujete nové bydlení, obraťte se na mě, vypracuji vám zdarma tržní odhad nemovitosti a pomůžu naplánovat finanční a časovou osu celé transakce.

Sdílejte tento příspěvek

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart