Jaký bude vývoj cen nemovitostí v roce 2021?

Od loňského roku si tuto otázku kladou nejenom experti na realitní trh, ale také veřejnost, ať už se jich koupě nemovitostí dotýká, či ne. S příchodem koronavirové pandemie v roce 2020 se mohl poprvé od hypoteční krize z roku 2008 očekávat pokles cen nemovitostí, avšak opak je pravdou. V loňském roce k tomu přispěly vládní programy na udržení zaměstnanosti, rekordně nízké úrokové sazby hypoték  a zrušení  daně z nabytí nemovitosti ve výši 4%.  Jen za minulý rok narostly průměrné ceny bytů o 17%. Podle serveru Valuo, který monitoruje inzerci nemovitostí,  je to za poslední dva kalendářní roky v Brně  35,11%, a to je neuvěřitelně vysoké číslo.

Co tedy ovlivňuje ceny nemovitostí, a to především bytů?

 • Strach z budoucnosti
 • Lidé se obávají, co přijde po pandemii a chtějí své peníze uložit bezpečně (rostoucí obava z inflace)
 • V případě finančních problémů mohou bezproblémově prodat i nemovitost zatíženou hypotékou
 • Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že poměr pořizování bytu k vlastnímu bydlení a k investici s následným pronájmem se zvedl na straně investice v poměru 60%bydlení/40% investice, přitom před rokem se tento poměr pohyboval  75% bydlení a 25% investice (zvýšený zájem investorů „žene“ ceny nemovitostí nahoru)
 • Lidé ze zkušenosti s lockdownem hledají další možnosti jak mít svůj prostor k rekreačním účelům (zvýšený zájem o pozemky, rodinné domy a rekreační objekty)
 • Dostupnost hypoték
 • Poskytování úvěrů na bydlení ve výši až 90% z kupní ceny nemovitosti
 • ČNB opět zvažuje doporučit komerčním bankám zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečního úvěru (lze očekávat v druhé polovině letošního roku)
 • Podle odborníků se očekává, že úrokové sazby budou díky pandemii postupně růst, jelikož se začne projevovat větší rizikovost klientů a oslabená ekonomika
 • Omezená výstavba nových bytů
 • Zdlouhavé povolovací procesy při výstavbě nových bytů
 • Rostoucí ceny stavebních materiálů a práce
 • Problematické cestování pro cizince, kteří pracují pro stavební společnosti
 • Nedostatek stavebních míst (Brno stále nemá územní plán a plánované výstavby je málo)

Lidé mají také zvýšené požadavky na komfort bydlení, chtějí mít jistotu vlastního bydlení a mají spočítáno, jestli se jim vyplatí investovat do hypotéky, nebo do nájmu. V neposlední řadě fakt, že bydlet v nájmu, či u rodičů, je v Česku vnímáno jako provizorium nebo neúspěch a nakonec je to pro některé jistá forma spoření do důchodu.

To vše jsou příčiny, které ovlivňují současný trh s nemovitostmi a důsledkem je stav, kdy:

Poptávka několikanásobně převyšuje nabídku.

Zastaví se růst cen nemovitostí?

Skutečný stav české ekonomiky se ukáže po odeznění  covidové situace a s ní spojených vládních opatření. Může dojít ke snížení dostupnosti bydlení pro skupinu lidí aktivních v odvětvích nejvíce postižených pandemií, a tedy částečně snížení poptávky po nemovitostech. Naopak lidé, kteří zvažovali prodej nemovitosti a nebudou okolnostmi  nuceni k prodeji přistoupit, budou vyčkávat. Bude trvat, než zdražení úvěrů, nízké bankovní odhady a zvyšující se nezaměstnanost způsobí snížení cen. Ceny jednopokojových dvoupokojových bytů v atraktivních lokalitách klesat nebudou. Snížení cen se předpokládá u bytů v okrajových, méně atraktivních lokalitách, starších bytů ve standardu, mimo centra, panelákové byty a byty o větších dispozicích.

Pokud zvažujete koupi nemovitosti, využijte současné situace a možností, zvažte financování, investovat můžete nejenom do bytů, ale také do pozemků, které jsou finančně dostupnější. Z dlouhodobého hlediska ceny porostou. Nemusíte se přitom orientovat pouze na lokalitu, kde bydlíte, ale i na sousední okresy, kde mohou být byty levnější. Pokud tuto možnost zvažujete, ráda se s vámi podělím o doplňující informace a doporučím zkušeného hypotečního specialistu, se kterým si můžete domluvit nezávaznou schůzku.

Sdílejte tento příspěvek

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart