Jaký bude vývoj cen nemovitostí v roce 2021?
Od loňského roku si tuto otázku kladou nejenom experti na realitní trh, ale také veřejnost, ať už se jich koupě nemovitostí dotýká, či ne. S příchodem koronavirové pandemie v roce 2020 se mohl poprvé od hypoteční krize z roku 2008 očekávat pokles cen nemovitostí, avšak opak je pravdou. V loňském roce k tomu přispěly vládní programy na udržení zaměstnanosti, rekordně nízké úrokové sazby hypoték a zrušení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4%. Jen za minulý rok narostly průměrné ceny bytů o 17%. Podle serveru Valuo, který monitoruje inzerci nemovitostí, je to za poslední dva kalendářní roky v Brně 35,11%, a to je neuvěřitelně vysoké číslo.
Co tedy ovlivňuje ceny nemovitostí, a to především bytů?
- Strach z budoucnosti
- Lidé se obávají, co přijde po pandemii a chtějí své peníze uložit bezpečně (rostoucí obava z inflace)
- V případě finančních problémů mohou bezproblémově prodat i nemovitost zatíženou hypotékou
- Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že poměr pořizování bytu k vlastnímu bydlení a k investici s následným pronájmem se zvedl na straně investice v poměru 60%bydlení/40% investice, přitom před rokem se tento poměr pohyboval 75% bydlení a 25% investice (zvýšený zájem investorů „žene“ ceny nemovitostí nahoru)
- Lidé ze zkušenosti s lockdownem hledají další možnosti jak mít svůj prostor k rekreačním účelům (zvýšený zájem o pozemky, rodinné domy a rekreační objekty)
- Dostupnost hypoték
- Poskytování úvěrů na bydlení ve výši až 90% z kupní ceny nemovitosti
- ČNB opět zvažuje doporučit komerčním bankám zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečního úvěru (lze očekávat v druhé polovině letošního roku)
- Podle odborníků se očekává, že úrokové sazby budou díky pandemii postupně růst, jelikož se začne projevovat větší rizikovost klientů a oslabená ekonomika
- Omezená výstavba nových bytů
- Zdlouhavé povolovací procesy při výstavbě nových bytů
- Rostoucí ceny stavebních materiálů a práce
- Problematické cestování pro cizince, kteří pracují pro stavební společnosti
- Nedostatek stavebních míst (Brno stále nemá územní plán a plánované výstavby je málo)
Lidé mají také zvýšené požadavky na komfort bydlení, chtějí mít jistotu vlastního bydlení a mají spočítáno, jestli se jim vyplatí investovat do hypotéky, nebo do nájmu. V neposlední řadě fakt, že bydlet v nájmu, či u rodičů, je v Česku vnímáno jako provizorium nebo neúspěch a nakonec je to pro některé jistá forma spoření do důchodu.
To vše jsou příčiny, které ovlivňují současný trh s nemovitostmi a důsledkem je stav, kdy:
Poptávka několikanásobně převyšuje nabídku.
Zastaví se růst cen nemovitostí?
Skutečný stav české ekonomiky se ukáže po odeznění covidové situace a s ní spojených vládních opatření. Může dojít ke snížení dostupnosti bydlení pro skupinu lidí aktivních v odvětvích nejvíce postižených pandemií, a tedy částečně snížení poptávky po nemovitostech. Naopak lidé, kteří zvažovali prodej nemovitosti a nebudou okolnostmi nuceni k prodeji přistoupit, budou vyčkávat. Bude trvat, než zdražení úvěrů, nízké bankovní odhady a zvyšující se nezaměstnanost způsobí snížení cen. Ceny jednopokojových dvoupokojových bytů v atraktivních lokalitách klesat nebudou. Snížení cen se předpokládá u bytů v okrajových, méně atraktivních lokalitách, starších bytů ve standardu, mimo centra, panelákové byty a byty o větších dispozicích.
Pokud zvažujete koupi nemovitosti, využijte současné situace a možností, zvažte financování, investovat můžete nejenom do bytů, ale také do pozemků, které jsou finančně dostupnější. Z dlouhodobého hlediska ceny porostou. Nemusíte se přitom orientovat pouze na lokalitu, kde bydlíte, ale i na sousední okresy, kde mohou být byty levnější. Pokud tuto možnost zvažujete, ráda se s vámi podělím o doplňující informace a doporučím zkušeného hypotečního specialistu, se kterým si můžete domluvit nezávaznou schůzku.