Jak si zajistit stávající podmínky a úrokovou sazbu až 3 roky dopředu?

Vše kolem nemovitostí se zdražuje – cena materiálů, cena energií, samotná cena nemovitostí a v neposlední řadě i cena hypotečních úvěrů. Co se teď na trhu děje se dozvíte  v článku ve videu vpravo. Tohle video pro Vás natočil jeden z mých kolegů s naším hypotečním specialistou, který dělá jedny z největších objemů hypotečních úvěrů na Jižní Moravě. Ten Vám doporučí jak se teď nejlépe zachovat, pokud se chystáte do budoucna financovat nákup nemovitosti hypotečním úvěrem a také se dozvíte co je to POHOTOVOSTNÍ ÚVĚR.

Zvýšení úrokových sazeb a jejich vliv na hypoteční trh – Před pár dny Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby a to nejvíce od roku 1997. Stojí za tím zejména rostoucí inflace a můžeme očekávat další zvýšení sazeb. Do konce roku se mohou úrokové sazby vyšplhat přibližně na 4 %.

Jak se zvýšení základní úrokové sazby může podepsat na cenách hypoték?
Nepředpokládá se, že zvýšení základní úrokové sazby ovlivní ceny nemovitostí, jelikož nemovitostí je nedostatek a koupěschopnost je velká. Pravděpodobně se ale sníží počet potencionálních zájemců, vyfiltrují se jen ti koupěschopní. Prudké navýšení sazeb například postupně odrazuje klienty od pořízení nemovitosti pro děti nebo jako řešení důchodu. Největší vliv to má na nižší a střední třídu.


Zvýšení úrokových sazeb pravděpodobně způsobí určité ochlazení hypotečního trhu, který od začátku pandemie zaznamenal rekordní výsledky. Tempo růstu úvěrů by se mělo zpomalit. Generace pracujících s rodinami je hodně proúvěrovaná a lidí, kteří dosáhnou na hypotéku je míň a míň. Pokud ale výrazně klesne trend uzavíraných úvěrů, banky budou muset rozvolnit podmínky získání hypotéky.


Nejrychleji stouply sazby u kratších fixací na méně než pět let. Ve výhodě jsou klienti, kteří si zvolili delší fixace.
Hypotéky se budou zdražovat i nadále a je možné, že mnohem dramatičtěji, než se odhadovalo. Pokud se situace na trhu zásadně nezmění, je možné, že budou sazby hypotečních úvěrů ke konci roku mezi 3,79 a 4,29 % u hypotéky na 80 % hodnoty nemovitosti a přes 4,29 % u úvěru na 90 %. Očekává se také „výprodej“ úrokových sazeb pod 3 % a zvýšení koncových úrokových sazeb hypotečních úvěrů až na 3,5 %. Odborníci doporučují zafixovat si úrok pohotovostním úvěrem.


Výhodnější podmínky můžou očekávat klienti, kteří hledají financování pro nemovitost splňující parametry udržitelnosti, například pasivního domu vytápěného solárními panely. Tyto výhodnější podmínky ale zatím poskytují spíše banky, které jsou součástí nadnárodních skupin.

Budou mít vyšší úrokové sazby vliv na výši nájmů, nebo cen nemovitostí?
Majitelé nemovitostí pořízených na hypotéku, které do konce splatnosti čeká refixace, můžou pocítit navýšení úrokové sazby tedy splátek, a to se může odrazit ve vyšších nájmech. Například zvýšení úrokové sazby z 2,5 % na 3,5 % znamená u průměrné hypotéky ve výši 3,3 milionu korun na 25 let nárůst měsíční splátky bezmála o 2000 Kč. Zvýšení nájmů můžeme očekávat v horizontu 3-5 let, kdy budou končit fixace na hypotéky uzavřené v době zvýšené cenové hladiny nemovitostí.


Úbytek na počtu vyřizovaných úvěrů bude znát hlavně u lidí, kteří si zvažují úvěr na investici. např. koupíme byt pro syna a zatím ho budeme pronajímat. Tato skupina investorů, bude ale stále více využívat vlastních zdrojů, tedy hotovosti. Za tyto peníze nebude platit žádné úroky a budou mít tím pádem i vyšší výnos na nájemném, než byt darují dětem. Proto by dopad na samotnou poptávku po nemovitostech neměl být moc velký.

V případě zájmu o více informací k tomuto tématu volejte, nebo piště na tel. +420 603 564 101,

email: eva.veverkova@century21.cz

Sdílejte tento příspěvek

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart