Jak na hypotéku v letošním roce?

V loňském roce touto dobou byla poptávka po úvěrech na bydlení oproti letošnímu roku znatelně slabší. Podle aktuálních statistik je zájem o hypotéky enormní a rekordní poptávka po úvěrech dala vzniknout specifikům, na které je dobré se připravit. Rostou úrokové sazby, s kratší fixací se blíží 2%, s delší 2,5%.

U hypotéky na 90 % můžeme počítat s tříprocentní úrokovou sazbou. Proto se vyplatí připravovat si hypotéku předem, a pokud je možnost, využít tzv. pohotovostní úvěr, který lze čerpat až tři roky.

Co vás čeká v současné době při vyřizování hypotéky?

  • Vstupní scoring může trvat i tři týdny.

Zatímco dříve trvala tato úvodní fáze, pokud měl zájemce ideální podmínky, tři týdny až měsíc, v letošním roce je třeba počítat s mnohem delším časem. Banky jsou zahlcené na všech úrovních a jenom tato první fáze může trvat čtrnáct dní až tři týdny, a to v závislosti na bance. Vyřízení hypotéky se prodloužilo i na dva měsíce, což je dvakrát déle, než bylo dříve obvyklé.

  • Důležitá je volba banky.

Pokud je nabídka úvěru z hlediska úrokové sazby méně zajímavá, má banka méně žádostí a schválení hypotéky vyřídí v kratší době. Pokud je to ale naopak, lhůta se prodlužuje. Rychleji vyřizují úvěry větší banky, např. Komerční banka a Hypoteční banka.

  • Jaké doklady si připravit?

Mezi základní dokumenty patří potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele, u podnikatelů jedno až dvě poslední daňová přiznání, výpisy z běžného účtu, u refinancování hypotéky také kopie všech úvěrových, či leasingových smluv a podobně.

  • Jak urychlit vyřízení hypotéky ?

Lze využít online hypoteční bankovnictví i službu bankovní identity. Pokud si u své banky aktivujete službu bankovní identity, budete ji moci využít i ke sjednání online hypotéky. Zpočátku se budou moci bankovní identitou ověřovat vstupní informace o totožnosti zájemce o hypotéku při podání žádosti o úvěr. Do konce roku by měla začít sloužit i k online podpisu schválené úvěrové dokumentace.

Mnohým však tento studený, ač pohodlný postup nemusí vyhovovat, má řadu otázek, potřebuje problematiku i celý proces přiblížit a vysvětlit. Pro tyto zájemce o hypotéku mám řešení. Ozvěte se mi na moje kontakty a propojím vás s naším vynikajícím hypotečním specialistou, panem Höklem, který se plně věnuje pouze hypotékám, má bohaté zkušenosti, spolupracuje se všemi bankami, které umožňují externí spolupráci a především je spolehlivý a lidský. Sjedná si s vámi bezplatnou schůzku, na které vám rád vše vysvětlí a uvede vás jednoduše do základní problematiky ohledně úvěrů. Budete znát své možnosti a jistě budete spokojeni.

Sdílejte tento příspěvek

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart